Nasihat istersen tembele iş buyur

Tembel, kendisine buyurulan işi yapmamak için ya onun yapılmasına ihtiyaç bulunmadığını söyler yada buyurulan biçimde değil, kendisinin işine gelen biçimde yapmayı önerir. Tembel kişi, kendisine buyrulan iş için çözüm yolları gösterir. İstenileni yapacak yerde o işin yapılmasına gerek olmadığını söyler.

Bununlada yetinmez, o işi kendi yararına uygun düşecek biçimde yapmayı önerir. Tembel kişiye iş verilirse, o kişi verilen işi yapması gereken yerde, işin yapılmaması gerektiğini söyler. Bu işi yapmamak için başka yollar gösterir ve utanmadan karşısındakine öğüt vermeye kalkar.

Bir yolunu bulup işten kaytarmaya çalışır. Lazy, kendisine emredilen işi yapmamak için yapılması gerekmediğini söyler ya da emrettiği gibi değil, işi için yaptığı gibi yapmayı önerir. Tembel kişi, kendisine emredilen iş için çözümler gösterir.

Bu işin istenen yerde yapılmasına gerek olmadığını söylüyor. Ancak, tatmin olmuyor, kendi yararına uygun bir şekilde yapmayı öneriyor. Eğer iş tembel kişiye verilirse, o kişi ona işi yapması gereken yerde yapılmaması gerektiğini söyler.

Bu işi yapmamak için başka yollar gösterir ve utanmadan diğerine tavsiyede bulunur. İşten bir çıkış yolu bulmaya çalışıyor.

  • Nasihat istersen tembele iş buyur atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Nasihat istersen tembele iş buyur atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Nasihat istersen tembele iş buyur atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Nasihat istersen tembele iş buyur atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Nasihat istersen tembele iş buyur atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Nasihat istersen tembele iş buyur atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki N Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki N Harfi ile Başlayan Atasözleri