Ne ekersen onu biçersin

Nasıl davranırsan öyle karşılık görürsün. Birine kötülük yapan ondan kötülük, iyilik yapanda iyilik görür. Tarlaya buğday eken, hasat zamanı gelince tarlasından doğal olarak buğday biçer.

Benzer biçimde, istisnalar hariç, normal insanları göz önüne aldığımızda kişiler çevrelerine nasıl davranırlarsa öyle karşılık görürler. İyilik yapanlar iyilik, kötülük yapanlar kötülük görürler. Ancak bu noktada belirtmek gerekir ki iyi insan, iyiliğe daha fazla iyilikle karşılık vermeli.

Kötülüğe ise kötülükle karşılık vermek bir şey kazandırmayacağı için, olayı uzatmamalı, sorun çözücü davranmalı, olmadı ilgili kişi veya olaydan mümkün olduğunca uzak durmalıdır. Dersimiz. Com ne ekersen, onu biçersin atasözü ile ilgili kompozisyon örneği, bu dünyada herkes yaptığının karşılığını bulur.

Kötüler er geç cezalarını çekerler. İyiler ise, türlü şekil ve yollarla mükafat görürler. İyi niyetle attığımız her adım, yaptığımız her iş, er geç yüzümüzü güldürecektir.

Birçokları, karşılaştıkları zorluklardan, kötü ve sıkıntılı durumlardan yakınır dururlar. Oysa tüm kötülüklerin ve acı gerçeklerin ilk tohumu insan ruhuna atılır. Yalnız kendini düşünmenin ve bencilliğinin ihtirasına kapılan insanoğlu, dünyayı kendi arzularını fazlasıyla doyurabileceği bir ganimet alanı sanır.

Vicdan, irade ve eğitim, o büyük güçlerini göstermediği sürece kötülükler kara bir bulut gibi sarar dünyamızı. Bazen işlerimizin gönlümüzce olmadığına, çabalarımızın meyvelerini alamadığımıza üzülürüz. Bunların gerçek nedenleri üzerinde duracağımıza, koyu bir karamsarlığa kapılırız.

Hayatta atılan ilk adımlar, sonuçları bakımından çok önemlidir. Bu nedenle hayatta, her türlü alanda ilk adımları atarken çok dikkatli olmalıyız. Yersiz düşüncelerle, yanlış davranışlarla çevremize, dolayısıylada kendimize zarar vermekten kaçınmalıyız.

Başkalarının bize karşı iyi niyetli olmalarını istiyorsak, önce kendimiz iyi olmalıyız. Kısacası, her birey kendi içindeki kötülük tohumlarını yok etmeyi başardığı takdirde, bu dünyada kötülük denen şeyde ortadan kalkacaktır. Bir birey çevresindeki insanlara nasıl davranırsa aynı davranışlardan karşılık görür.

İyilik yaparsan iyilik bulursun, kötülük yaparsan kötülük bulursun dür. Nasıl davranırsan karşılığını öyle görürsün dür. Kişiler dünya halinde neye ne kadar yatırım yaparsa ona o şekilde bu yatırımları döner.

İnsanlara iyilik yaparak yaşarlar ise ahirette bunun mükafatını alır, maddi anlamda yatırım yaparak, insanların yaşamasına yardım ederse dünya malı olarak geri alır. Yapılan her maddi, manevi veya psikolojik yardımın sonrasında, karşısındaki insandan da kendisine bu yardımın geleceği unutulmamalıdır. İnsanlara kaarşı nasıl davranırsan insanlarda sana öyle davranır.

Nasıl bir evlat yetiştirirsen ilerde sende onunla ya mukafat alırsın yada ceza. Yapılan hareketlerin neticesini önceki hareketler hazırlar. Sanki senin gibi muamele göreceksin.

Birine kötülük yapmak, ondan kötülük iyilikte iyi görür. Tarlada buğday hasat edildiğinde, doğal olarak buğday hasat edildiğinde tarladan hasat edilir. Benzer şekilde, istisnalar dışında normal insanları düşündüğümüzde, insanların çevrelerinde davrandıkları gibi tepki verirler.

İyilik yapanlar iyi görür, kötülük yapanlar kötülüğü görür. Ancak, bu noktada iyi kişinin iyiye daha iyiyle cevap vermesi gerektiği unutulmamalıdır. Kötülüğe kötülüğe cevap vermek hiçbir şey getirmeyeceğinden, olayı uzatmamalı, problem çözücü olarak davranmamalı ve kişi ya da olaydan mümkün olduğunca kaçınmamalıdır.

Dersimiz. Com ne ekersen onu biçersin, atasözünün bileşimi örneği, bu dünyadaki herkes ne yaparsa onu alacaksın. Kötü insanlar er ya da geç cezalandırılır.

İyi olanlar çeşitli şekil ve yollarla ödüllendirilir. İyi niyetle attığımız her adım, yaptığımız her iş, er ya da geç gülümsememizi sağlayacaktır. Birçoğu karşılaştıkları zorluklar, kötü ve sıkıntılı durumlardan şikayet ediyor.

Bununla birlikte, tüm kötü ve acı gerçeğin ilk tohumu insan ruhuna atılır. Kendini yansıtma ve bencillik tutkusunda yalnız olan insanlık, dünyanın kendi arzularını tatmin edebileceği bir ganimet alanı olduğunu düşünüyor. Vicdan, irade ve eğitim, büyük güçlerini göstermediği sürece, kötülük dünyamızı bir kara bulut gibi sarar.

Bazen işimizin kalbimiz olmadığı için pişman oluruz, çabalarımızın meyvelerini toplayamayız. Bunların gerçek nedenleri üzerinde duracağımız için derin karamsarız. Hayattaki ilk adımlar, sonuçları açısından çok önemlidir.

Bu nedenle, hayatın her alanında ilk adımları atmakta çok dikkatli olmalıyız. Uygun olmayan düşünceler ve yanlış davranışlarla çevremize ve dolayısıyla kendimize zarar vermekten kaçınmalıyız. Başkalarının bizimle iyi niyetleri olmasını istiyorsak, önce iyi olmalıyız.

Kısacası, eğer her birey kendi içindeki kötülük tohumlarını yok etmeyi başarırsa, kötülük denilen bu dünyada kaybolacaktır. Nasıl ki bir bireyin etrafındaki insanlara davrandığı gibi, aynı davranışa da yanıt verir. Eğer iyi yaparsanız, iyi bulacaksınız, kötüyü yaparsanız, kötüyü bulacaksınız.

Ne yaparsan yap, onu senin için göreceksin. İnsanlar dünyaya ne olursa olsun, onlara ne kadar geri dönüyorlar. Eğer insanlara iyilik yaparak yaşarlarsa, ahirette bunun ödülünü alacaklar ve eğer insanların finansal olarak yatırım yaparak yaşamalarına yardımcı olurlarsa, onu dünya iyiliği olarak geri alırlar.

Unutulmamalıdır ki, her maddi, manevi veya psikolojik yardımdan sonra, önündeki kişi ona gelecektir. İnsanlara nasıl davranırsanız davranın, insanlar size bu şekilde davranacaktır. Ne tür bir çocuk yetiştirdiğiniz önemli değil, bir ödül veya ceza alırsınız.

Önceki hareketler, hareketlerin sonuçlarını hazırlar.

  • Ne ekersen onu biçersin atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Ne ekersen onu biçersin atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Ne ekersen onu biçersin atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Ne ekersen onu biçersin atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Ne ekersen onu biçersin atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Ne ekersen onu biçersin atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki N Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki N Harfi ile Başlayan Atasözleri