Ocak içinden tutuşur

Ocak yakarken ateşi ortasına koymak gerekir. Kenarlardan ocağı tutuşturmak zordur, hemen sönüverir. Oysa ortadan tutuşan ateş kolay kolay sönmez ve gittikçe genişler, büyür, işte insanların dert çekenleride böyledir.

Gerçekten dertli olup içi yananlar bunu pek çevrelerine belli etmezler. Çevrelerine yayanlar ise o kadar derinden yanmıyorlar demektir. Ocak yakarken ateşi ortaya koymak gerekir.

Çünkü ortasından yanan ateş kolay kolay sönmez ve ortasından doğru etrafına yayılır. İnsanların dert çekenleri de bu şekildedir. Bir insan, gerçekten acı çekiyorsa çevresine bunu pek belli etmez.

Eğer kişi bu durumunu çevresine duyuruyorsa derinden yanmıyor demektedir. Bir soba yakarken, ateşi ortaya koymak gerekir. Sobayı kenarlardan tutuşturmak zordur, hızla kapanır.

Bununla birlikte, ateşlenen ateş kolayca dışarı çıkmaz, genişler ve büyür ve insanların acı çektiği budur. Gerçekten sıkıntılı ve yanmış olanlar, çevrelerine bu kadar çok şey anlatmazlar. Etraflarına yayılanlar çok derin yanmazlar.

Bir soba yakarken ateşi ortaya çıkarmak gerekir. Çünkü ortadan yanan ateş kolayca dışarı çıkmaz ve ortadan yayılır. İnsanlar böyle acı çekiyor.

Bir kişi gerçekten acı çekiyorsa, onu çevresine açıklamaz. Kişi bu durumu çevresine duyuruyorsa, derin bir şekilde yanmadığını söylüyor.

  • Ocak içinden tutuşur atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Ocak içinden tutuşur atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Ocak içinden tutuşur atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Ocak içinden tutuşur atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Ocak içinden tutuşur atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Ocak içinden tutuşur atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki O Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki O Harfi ile Başlayan Atasözleri