Ortaklık öküzden başlı başına buzağı yeğdir

Ortaklık öküzden başlı başına buzağı yeğdir atasözünün anlamı, kişinin malı çok ama bunlar ortak malıysa yalnız kendisine ait azıcık malı bulunması daha iyidir. Ortak olarak girilen, yapılan işlerde yada edinilen mallar üzerinde sorunlar yaşanır. Çoğu sorunlar çıkar sorunudur ve anlaşmazlıklar yaşanır.

Ortak edinilen malın miktarı çok olsada kişiye faydası aynı miktarda olmayabilir. Bu sebeple azda olsa ortaksız, kişinin sadece kendine ait mal sahibi olmasının daha iyi olduğu düşünülür. Kişinin malı çok ama bunlar ortak malıysa yalnız kendisine ait azıcık malı bulunması daha iyidir.

Bir kişinin çok ortaklık malı yerine, az ama kendine ait malların olması daha iyidir. Çünkü ortak kullanılan malların sorumluluğu ve kullanım hakları konusunda sık sık problemler olur, buda ortakların başını ağrıtır. Öküzden, baldırın anlamı baldırın tercihidir, kişinin mülkiyeti çoktur, ancak bunlar ortak mülkse, sadece kendi mülküne sahip olmak daha iyidir.

Ortaklaşa girilen veya yapılan işlerde veya edinilen mallarda sorunlar var. Çoğu sorun bir ilgi meselesidir ve anlaşmazlıklar meydana gelir. Ortak edinilen mal miktarı çok olmasına rağmen, kişiye sağlanan fayda aynı olmayabilir.

Bu nedenle, küçük olsa bile kişinin sadece kendi mülküne sahip olmasının daha iyi olduğu düşünülmektedir. Kişinin çok fazla mülkü varsa, ancak bunlar ortak mülkse, kişinin sadece birkaç mülküne sahip olmak daha iyidir. Bir kişinin birçok maldan çok az, ama kendi malına sahip olması daha iyidir.

Çünkü sık sık kullanılan malların sorumluluk ve kullanım hakları ile ilgili sorunlar vardır, bu da baş ağrısına neden olur.

  • Ortaklık öküzden başlı başına buzağı yeğdir atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Ortaklık öküzden başlı başına buzağı yeğdir atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Ortaklık öküzden başlı başına buzağı yeğdir atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Ortaklık öküzden başlı başına buzağı yeğdir atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Ortaklık öküzden başlı başına buzağı yeğdir atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Ortaklık öküzden başlı başına buzağı yeğdir atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki O Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki O Harfi ile Başlayan Atasözleri