Pek yaş olma sıkılırsın pekde kuru olma kırılırsın

Hüner, gerektiğinde uysal, gerektiğinde sert olmayı bilmektir. Çok yumuşak, uysal olursan seni ezmeye çalışırlar. Sert, dik başlı olduğundada sana karşı çıkarlar, herkesi karşına alırsın.

Bu bakımdan insan, gerektiği zaman yumuşak, uysal, gerektiği zamanda sert, dik başlı olmasını bilmelidir. Çok uysal olursan ezilirsin. Hep dik başlı olursan yalnız kalır, herkesi karşında bulursun.

Kişi her ortamda yumuşak ve uysal olursa eğer, insanlar tarafından ezilip, mağdur edilebilir. Girdiği her ortamda sert ve dik kafalı olursada eğer, herkesi karşına alır ve yalnız kalır. Bu yüzden kişi yerine göre yumuşak yerine göre ise sert davranmalı ve nerede nasıl hareket etmesi gerektiğini bilmelidir.

İşin püf noktası, gerektiğinde nasıl uysal ve zor olacağını bilmektir. Çok yumuşak, uysalsanız sizi ezmeye çalışacaklar. Sert ve dik başlı olsanız bile size karşı olacaklar.

Bu bakımdan, gerektiğinde yumuşak, uysal, gerektiğinde zor, dik başlı olduğunu bilmek gerekir. Çok uysalsanız, ezilirsiniz. Her zaman dik olursanız, yalnız kalacaksınız, herkesi bulacaksınız.

Bir kişi herhangi bir ortamda yumuşak ve uysalsa, insanlar tarafından ezilebilir ve mağdur edilebilir. Girdiği her ortamda sert ve dik bir kafası olsa bile, herkesle yüzleşir ve yalnız kalır. Bu nedenle, kişi yere göre sert davranmalı ve nasıl ve nerede hareket edeceğini bilmelidir.

  • Pek yaş olma sıkılırsın pekde kuru olma kırılırsın atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Pek yaş olma sıkılırsın pekde kuru olma kırılırsın atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Pek yaş olma sıkılırsın pekde kuru olma kırılırsın atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Pek yaş olma sıkılırsın pekde kuru olma kırılırsın atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Pek yaş olma sıkılırsın pekde kuru olma kırılırsın atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Pek yaş olma sıkılırsın pekde kuru olma kırılırsın atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki P Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki P Harfi ile Başlayan Atasözleri