Rüzgarın önüne düşmeyen yorulur

Toplumun genel gidişatına, ilkelerine, değer yargılarına karşı çıkan, uymayıp ters yönde hareket eden kişi pek çok engellerle karşılaşır, yorulup yıpranır. Genel gidişe ayak direten boşuna çaba harcamış olur, bir yere varamaz. Toplumun genel gidişine uyan kişi rahat eder.

Akıntıya kürek çekmeye kalkan yorulur, başarısızlığa uğrar. Yerleşmiş kuralları, insanlar tarafından kabul gören değerleri hiçe sayan ve bunları yok farzederek yaşayan kimse, bunun zararını kendinde görür. Toplumun genel gidişine uyan kimse rahat eder.

Akıntıya karşı kürek çekmeye kalkan yorulur, başarısızlığa uğrar. Eğer toplumun tuttuğu yol iyi bir yol değilse, elbette buna uyulmamalı, doğruluk ve iyilik ne pahasına olursa olsun savunulmalıdır. Toplumun genel gidişatına, ilkelerine, değer yargılarına karşı çıkan ve zıt yönlere uymayan kişi birçok engelle karşılaşır, yorulur ve yıpranır.

Genel eğilime direnen boşuna çaba harcıyor, hiçbir yere ulaşamıyor. Toplumun genel eğilimine uyan kişi rahattır. Akım kürek çekmek için yorgun, başarısız.

Yerleşik kuralları, insanlar tarafından kabul edilen değerleri ve bunların yok edildiğini varsayanları göz ardı eden herkes bundan muzdariptir. Toplumun genel eğilimine uyan kişi rahattır. Akıma karşı kürek çekmek yorgun, başarısız.

Toplumun yolu iyi bir yol değilse, elbette takip edilmemeli ve doğruluk ve iyilik her ne pahasına olursa olsun savunulmalıdır.

  • Rüzgarın önüne düşmeyen yorulur atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Rüzgarın önüne düşmeyen yorulur atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Rüzgarın önüne düşmeyen yorulur atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Rüzgarın önüne düşmeyen yorulur atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Rüzgarın önüne düşmeyen yorulur atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Rüzgarın önüne düşmeyen yorulur atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki R Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki R Harfi ile Başlayan Atasözleri