Söyleyenden dinleyen arif gerek

Çok söz söylemek yerine çok dinlemek daha iyidir. Çünkü öğrenmenin en önemli yollarından biride dinlemektir. Ayrıca çok konuşanın çok hata yaptığıda ortadadır.

Kimi konuşmacılar üstü kapalı, sanatlı ve derin anlamlı konuşurlar. Bu durumda söylenenlerin anlaşılması, dinleyenin bilgi ve anlayış yeteneğine bağlı kalır. Dinleyen, ne denmek istendiğini çaba göstererek anlamalıdır.

Kapalı konuşan bir kişinin ne demek istediğini ancak o konudan haberdar olan kişi anlar. Arif, çok anlayışlı ve sezgili kimse. Öyle konular olur ki anlatan biraz kapalı konuşur.

O zaman dinleyen, söyleyenin ne demek istediğini anlamalıdır. Öyle konular vardır ki anlatankonuyu enine boyuna açmakta bir sakınca gördüğündenbiraz kapalı konuşur. Çok söylemek yerine çok dinlemek daha iyidir.

Çünkü öğrenmenin en önemli yollarından biri dinlemek. Birçok konuşmacının birçok hata yaptığı da açıktır. Bazı konuşmacılar dolaylı, ustaca ve derinden konuşurlar.

Bu durumda söylenenleri anlamak dinleyicinin bilgi ve anlayışına bağlıdır. Dinleyici deneyerek ne denemek istediklerini anlamalıdır. Yalnızca konunun farkında olan kişi kapalı konuşmacının ne anlama geldiğini anlar.

Arif çok anlayışlı ve sezgisel. Anlatıcının biraz konuştuğu gibi konular var. O zaman dinleyici sözün ne anlama geldiğini anlamalıdır.

Konuyu uzun bir şekilde açıklarken bir dezavantaj gördüğü için biraz kapalı konuştuğu gibi konular var.

  • Söyleyenden dinleyen arif gerek atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Söyleyenden dinleyen arif gerek atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Söyleyenden dinleyen arif gerek atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Söyleyenden dinleyen arif gerek atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Söyleyenden dinleyen arif gerek atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Söyleyenden dinleyen arif gerek atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki S Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki S Harfi ile Başlayan Atasözleri