Söz gümüşse sükut altındır

Konuşmak her ne kadar iyiysede, susmak bazen konuşmaktan daha iyi sonuç verir. Öyle ki, hiç ummadığı zamanda bile kişinin sarf ettiği sözler başına iş açabilir, onu zor duruma sokabilir. Susmak bazen konuşmaktan daha iyi sonuç verir.

Konuşup hata yapmaktansa, konuşmayıp karşımızdakini dinlemek, ondan faydalı bilgiler elde etmek daha iyi ve tercih edilir bir yöntemdir. Süküt, susma, söz söylememe. Konuşmak güzel, yararlı bir şey olabilir.

Ama susmak ondan daha iyidir. Çünkü konuşmak insanın başına çok iş açabilir. Konuşmak güzel, hatta yararlıda olabilir.

Ama susmak ondan iyidir. Çünkü konuşmak insanın başına bir takım işler açabilir yada sözüne yalan katmak zorunda kalır. Oysa susan kimse için böyle bir şey söz konusu değildir.

Konuşmanın ve dinlemenin yeri ve zamanı vardır. Susması gereken yeri ve zamanı iyi bilen kişi, çevresinde sevilir ve sayılır. Susmak yerli yersiz konuşmaktan daha değerlidir.

Konuşmak iyi olsa da, sessiz kalmak bazen konuşmaktan daha iyidir. Öyle ki, hiç beklemediğinde bile, bir iş açabilir ve onu zor bir duruma sokabilir. Sessiz bazen konuşmaktan daha iyi sonuçlar verir.

Konuşmak ve hata yapmak yerine, konuşmayı dinlemek ve faydalı bilgiler elde etmek daha iyi ve tercih edilen bir yöntemdir. İç huzuru, sessiz olma. Konuşmak hoş ve faydalı bir şey olabilir.

Fakat sessizlik ondan daha iyidir. Çünkü konuşmak bir kişi için çok iş yapabilir. Konuşmak güzel, hatta yararlı olabilir.

Fakat sessizlik ondan daha iyidir. Çünkü konuşmak birkaç iş açabilir ya da sözüne yalan söylemek zorunda kalabilir. Ancak susamış biri için böyle bir şey yoktur.

Konuşmak ve dinlemek için bir yer ve zaman var. Sessiz kalmak için yer ve zamanı bilen kişi sevilir ve sayılır. Sessizlik yerel konuşmadan daha değerlidir.

  • Söz gümüşse sükut altındır atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Söz gümüşse sükut altındır atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Söz gümüşse sükut altındır atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Söz gümüşse sükut altındır atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Söz gümüşse sükut altındır atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Söz gümüşse sükut altındır atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki S Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki S Harfi ile Başlayan Atasözleri