Söz var dağa çıkarır söz var dağdan indirir

Sözün insanlar üzerinde etkisi büyüktür yerinde söylenen sözler işlerin yoluna girmesini sağlar, ölçüsüz ve sert söylenen sözler ise karşıdakini öfkelendirir, söyleyenin öldürülmesine bile yol açabilir. Karşımızdaki insana söylediğimiz sözlere dikkat etmeliyiz. Ölçüsüz yada kırıcı sözler, insanın sinirlenip karşı çıkmasına neden olur.

Buna karşın yumuşak yada akıllıca sözler insanı yatıştırıp yola getirir. İlişkilerimizde dikkatli ve ölçülü konuşmalıyız. Karşımızdakini sinirlendirip baş kaldırtanda, yatıştırıp yola getirende çılgınca yada akıllıca söylenen sözlerdir.

Karşımızdaki kişilere söylediğimiz bazı sözler bize suç işlettirebilir. Eğer bir kişiye karşı kırıcı ve ölçüsüz söyler sarf ediyorsak, bu durum kişinin sinirlenip karşı çıkmasına sebep olur. Bu gibi zamanlarda yumuşak ve gönül alıcı sözlerle kişinin yatıştırılması gerekir.

Kelimeler insanlar üzerinde büyük bir etkiye sahiptir, yerinde konuşulan kelimeler şeylerin yoluna girmesine yardımcı olur ve spontan ve sert kelimeler diğer kişiyi kızdırır, hatta konuşmacının öldürülmesine bile yol açabilir. Diğer kişiye söylediğimiz kelimeler konusunda dikkatli olmalıyız. Tutarsız veya rahatsız edici kelimeler insanların sinirlenmesine ve karşı çıkmasına neden olur.

Öte yandan, yumuşak veya zeki kelimeler kişiyi rahatlatır ve onu yola getirir. İlişkilerimizde dikkatli ve ölçülü konuşmamız gerekiyor. Bunlar, bizi öfkelendiren ve üzen, rahatlatan ve yola çıkaran çılgınca veya akıllıca konuşulan kelimelerdir.

Önümüzdekilere söylediğimiz bazı kelimeler bizi suç işlemiş olabilir. Bir kişiye karşı saldırgan ve çirkin numaralar kullanırsak, bu kişinin kızmasına ve karşı çıkmasına neden olur. Bu gibi zamanlarda, kişi yumuşak ve doyurucu kelimelerle sakinleştirilmelidir.

  • Söz var dağa çıkarır söz var dağdan indirir atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Söz var dağa çıkarır söz var dağdan indirir atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Söz var dağa çıkarır söz var dağdan indirir atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Söz var dağa çıkarır söz var dağdan indirir atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Söz var dağa çıkarır söz var dağdan indirir atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Söz var dağa çıkarır söz var dağdan indirir atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki S Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki S Harfi ile Başlayan Atasözleri