Söz var iş bitirir söz var baş yitirir

Sözün insan üzerindeki etkisi tartışılmaz. İyi, güzel, akıllıca ve yerinde söylenmiş sözler çoklukla insanlar üzerinde olumlu etkiler bırakır, inandırıcı, kabullendirici, yumuşatıcı bir rol oynayarak rayından çıkmak üzere olan işleri bir düzene sokar. Bunun yanında, kimi kırıcı, kaba, sert, düşünülmeden söylenmiş, ölçüsüz sözlerde kimi tepkilere yol açar, anlaşmazlıklara, kavgalara sebep olur, işler çıkmaza girer, giderek büyür ve kimilerinin ölümüne bile sebep olur.

Sözün insanlar üzerinde etkisi büyüktür yerinde söylenen sözler işlerin yoluna girmesini sağlar, ölçüsüz ve sert söylenen sözler ise karşıdakini öfkelendirir, söyleyenin öldürülmesine bile yol açabilir. Akıllıca söylenmiş sözler, karşıdakini inandırır, yumuşatır, ölçüsüz, sert sözler ise karşıdakini sinirlendirir. Bazı sözlerde sihir etkisi olduğu dahi söylenmiştir.

Sözün insanlar üzerindeki etkisi çok büyüktür. Akıllıca söylenmiş sözler karşısındakini ikna eder, yumuşatır, işlerin olumlu yola girmesini sağlar. Ölçüsüz sert sözler ise karşısındakini sinirlendirir, söyleyenin öldürülmesine bile yol açabilir.

Sözün insanlar arasındaki ilişkilerde etkisi çok büyüktür. Akıllıca söylenmiş sözler, işlerimizin olumlu şekilde sonuçlanmasını sağlar. Sert ve ölçüsüz sözler ise karşımızdaki kişiyi sinirlendirir, söyleyenin ölümüne bile neden olabilir.

Kelimenin insan üzerindeki etkisi tartışılmaz. İyi, güzel, akıllı ve iyi konuşulan kelimeler genellikle insanlar üzerinde olumlu etkilere sahiptir ve makul, kabul edilebilir, yumuşatıcı bir role sahiptir ve raydan çıkmak üzere olan şeyleri düzenler. Buna ek olarak, bazı acı verici, kaba, sert, düşünülemez, dürtüsel kelimeler bazı reaksiyonlara yol açar, tartışmalara neden olur, kavgalar, işler ölür, sürekli büyür ve hatta bazı ölümlere neden olur.

Kelimeler insanlar üzerinde büyük bir etkiye sahiptir, yerinde konuşulan kelimeler şeylerin yoluna girmesine yardımcı olur ve spontan ve sert kelimeler diğer kişiyi kızdırır, hatta konuşmacının öldürülmesine bile yol açabilir. Akıllıca konuşulan kelimeler diğer kişiyi ikna eder, yumuşatır, ölçülmez, sert kelimeler diğer kişiyi öfkelendirir. Bazı kelimelerin bile sihirli bir etkisi olduğu söylenir.

Kelimenin insanlar üzerindeki etkisi çok büyük. İkna eder, yumuşatır ve işlerin olumlu olmasına yardımcı olur. Tutarsız sert sözler ise öteki kişiyi rahatsız eder ve hatta konuşmacının öldürülmesine bile yol açabilir.

Kelimenin insanlar arasındaki ilişkilerdeki etkisi çok büyük. Akıllıca söylenen kelimeler, işimizin olumlu bir şekilde sonuçlanmasını sağlar. Öte yandan, sert ve mantıksız kelimeler önümüzdeki kişiyi kızdırır ve hatta konuşmacının ölümüne neden olabilir.

  • Söz var iş bitirir söz var baş yitirir atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Söz var iş bitirir söz var baş yitirir atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Söz var iş bitirir söz var baş yitirir atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Söz var iş bitirir söz var baş yitirir atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Söz var iş bitirir söz var baş yitirir atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Söz var iş bitirir söz var baş yitirir atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki S Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki S Harfi ile Başlayan Atasözleri