Sağ elinin verdiğini sol elin görmesin

Birine yaptığın iyiliği gizli tut. Herkesin gözü önünde yaparsan, yardım yaptığın kişiyi incitebilirsin. Onunda bir onuru vardır, bil.

Dinimiz olan islamda zekat ve sadakaların verilmesinde bu gizliliğe uymayı emretmiştir. Aslolan kişinin kendini gösterip övdürmesi değil, kendini göstermeden yardım yapıp yoksulu sevindirmesidir. Yardım yapmak bir insanlık görevi, dini bir emirdir.

Ancak bunu yapmanında bir yolu yordamı vardır. Yoksula yardım ederken insanın amacı kendini gösterip övünmek değil, görevini ve sorumluluğunu yerine getirmektir. Bu bakımdan yoksulları inciten gösterişlerden kaçınmak, kimsenin haberi, hatta en yakınların bile haberi olmadan yardım yapmak gereklidir.

Yoksa tersine bir hareket yardım edilen kimseyi mahcup duruma düşürür, yapılan iyilikde iyilik olmaktan çıkar. Yaptığın iyiliği gizli tut. Bunu herkesin gözünde yaparsanız, yardım ettiğiniz kişiye zarar verebilirsiniz.

Şerefi var, biliyorum. Dinimizde İslam'ın zekat ve sadaka verilmesinde bu gizliliğe uymayı emretti. Asıl mesele kendinizi göstermek ve övmek değil, fakirleri kendilerini göstermeden mutlu etmek ve yardımcı olmaktır.

Yardım bir insani görev, dini bir emirdir. Ancak bunu yapmanın bir yolu var. Yoksullara yardım ederken, insanın amacı kendini göstermek ve övünmek değil, görevini ve sorumluluğunu yerine getirmektir.

Bu bağlamda, kimsenin bilgisi olmadan, en yakını bile bilmeden, fakirlerin acılarını göstermekten kaçınmak gerekir. Aksi takdirde, ters bir hareket yardım edilen kişiyi utandıracak ve lehine iyi bir şey olmayacaktır.

  • Sağ elinin verdiğini sol elin görmesin atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Sağ elinin verdiğini sol elin görmesin atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Sağ elinin verdiğini sol elin görmesin atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Sağ elinin verdiğini sol elin görmesin atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Sağ elinin verdiğini sol elin görmesin atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Sağ elinin verdiğini sol elin görmesin atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki S Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki S Harfi ile Başlayan Atasözleri