Sarhoşlar ve çocuklar doğruları söylerler

Aklı başında kimseler konuşmalarına dikkat ederler, saçma sapan konuşup mahcup olmak istemezler. Sırlarını söylemezler, gerekirse yalan söylerler. Söyledikleri sözlerin hangi sonuçlara yol açacağını bilemedikleri için çocuklar ve sarhoşlar ağzına gelene söylemekten çekinmezler.

Çocukta akıl tam olgunlaşmadığından, sarhoşta ise ayık bir hal olmadığından söyledikleri genelde gerçekçi şeylerdir. Karşısındaki insanları kırmanın getireceği manevi zararları düşünmeyen kişiler aklı başında olmayan kişilerdir. Küçük çocuklar olayların nereye varacağını tahmin edemeden duyduklarını uluorta söylerler, tıpkı sarhoş olan, aklı başında olmayan kişiler gibi.

Kendimizi kaybetmemeli, çocuklar gibi davranmamalıyız. Erdemlilik ve ergin olmak bizleri daima yararlı yollara sevkeder. Aklı başında olan insanlar konuşmalarına dikkat ediyorlar, utanmak ve utanmak istemiyorlar.

Sırlarını söylemezler, gerekirse yalan söylerler. Çocuklar ve sarhoşlar, ağızlarına ne geldiğini söylemekte tereddüt etmezler, çünkü sözlerinin hangi sonuçlara yol açacağını bilmezler. Söyledikleri genellikle gerçekçi çünkü zihin çocukta tam olarak olgunlaşmamış ve sarhoşta ayık bir durum yok.

İnsanları onlara karşı kırmanın yol açacağı ahlaki zararları düşünmeyenler aklı başında olmayan insanlardır. Küçük çocuklar, aklı başında değil sarhoş olanlar gibi, olayların nerede olacağını tahmin etmeden önce duyduklarını yüksek sesle söylerler. Kendimizi kaybetmemeli ya da çocuk gibi davranmamalıyız.

Erdemli olma ve yetişkinlik bizi her zaman yararlı yollara götürür.

  • Sarhoşlar ve çocuklar doğruları söylerler atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Sarhoşlar ve çocuklar doğruları söylerler atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Sarhoşlar ve çocuklar doğruları söylerler atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Sarhoşlar ve çocuklar doğruları söylerler atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Sarhoşlar ve çocuklar doğruları söylerler atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Sarhoşlar ve çocuklar doğruları söylerler atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki S Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki S Harfi ile Başlayan Atasözleri