Sarhoştan deli bile korkar

Sarhoş olmak delirmektende beterdir, sarhoş insan kendini denetleyemez, delinin yapmayacağı şeyleri yapar. Deli, kısmende olsa akıllıdır. Sarhoş kişi düşünme ve yorumlama yeteneğini kaybetmiş kişidir.

Ne yapacağı, ne söyleyeceği hiç belli olmaz. Sarhoşun davranışları, delinin davranışlarından daha delice olur. Sarhoştan sadece akıllılar değil, deliler bile korkup kaçar.

Sarhoş, deliden daha delice davranışlarda bulunur. Deli kimseler, birazcıkda olsa akıllı insanlardır. Fakat çok sarhoş olan kişide ufacık bir akıl olmaz ve akli dengesini tamamen kaybeder.

Bu yüzden bu kişinin ne yapacağı belli olmaz ve bazen öyle dengesiz olurlar ki deliler bile onlara yanaşmaktan korkar. Sarhoş olmak çıldırmaktan daha kötüdür, sarhoş adam kendini kontrol edemez, delinin yapmayacağı şeyleri yapar. Deli akıllı olsa da, kısmen de olsa.

Sarhoş kişi, düşünme ve yorumlama yeteneğini kaybeden kişidir. Ne yapılacağı ve ne söyleneceği belli değil. Sarhoş davranış çılgın davranışlardan daha deliriyor.

Sadece akıllı olanlar değil, deli insanlar bile korkar. Sarhoş çılgından daha çılgın davranır. Çılgın insanlar biraz da akıllı insanlar.

Ancak çok sarhoş olan kişinin küçük bir zihni yoktur ve zihinsel dengesini tamamen kaybeder. Bu yüzden bu kişinin ne yapacağı belli değil ve bazen o kadar dengesiz oluyorlar ki deli insanlar bile onlara yaklaşmaktan korkuyorlar.

  • Sarhoştan deli bile korkar atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Sarhoştan deli bile korkar atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Sarhoştan deli bile korkar atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Sarhoştan deli bile korkar atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Sarhoştan deli bile korkar atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Sarhoştan deli bile korkar atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki S Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki S Harfi ile Başlayan Atasözleri