Sen kazanda düşmana kalsın

İmkanın ve gücün yerinde iken çalışmaktan vazgeçme. Çünkü çalışmak ibadettir ve insanlık görevidir. Kazandıklarını sonra kim yiyecekmiş, kim bunlardan yararlanacakmış diye düşünüp çalışmayı asla bırakma.

Yoksa hayatta değersiz, önemsiz, işe yaramayan biri olur çıkarsın. Kazanacağım malı benden sonra kime bırakacağım diye çalışmaktan vazgeçme. Düşmana kalacağınıda bilsen kazanç yolunu bırakma.

Kişi, eli ayağı sağlamken, gücü yerindeyken çalışıp kazanmalıdır. Bu durum hem insanlık görevidir hemde kişiyi rahat ettirir, onu mutlu eder. Eğer kişi çalışıp kazandığını, bunları kim yiyecekmiş ve bunlardan kim yararlanacakmış diye düşünüp çalışmayı bırakırsa hayatta değersiz ve önemsiz biri olur.

Olanaklarınız ve gücünüz varken çalışmayı bırakmayın. Çünkü çalışmak ibadet ve insan görevidir. Kimin kazandığını ve bundan kimin faydalanacağını düşünmeyi asla bırakmayın.

Aksi takdirde, değersiz, önemsiz, işe yaramaz olacaksınız. Benden sonra kazanacağım iyiliği kiminle bırakacağım üzerine çalışmayı bırakmayın. Eğer düşmanda kalacağınızı biliyorsanız kazanç yolundan ayrılmayın.

Ayağı sağlam ve gücü yerinde iken kişi çalışmalı ve güç kazanmalıdır. Bu durum hem insani bir görevdir hem de kişiyi rahatlatır ve onu mutlu eder. Eğer kişi çalıştığını ve kazandığını, onları kimin yediğini ve onlardan kimin faydalanacağını düşünürse, hayatında değersiz ve önemsiz olacaktır.

  • Sen kazanda düşmana kalsın atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Sen kazanda düşmana kalsın atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Sen kazanda düşmana kalsın atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Sen kazanda düşmana kalsın atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Sen kazanda düşmana kalsın atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Sen kazanda düşmana kalsın atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki S Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki S Harfi ile Başlayan Atasözleri