Sevenin kuluyum sevmeyenin sultanı

Beni sevdiğine inandığım kişi için yapmayacağım şey yoktur, onun bir dediğini iki etmem, ama sevilmediğimi anlarsam kendime olan saygımı ondan üstün tutarım. Bize karşı sevgi ve saygı ile yaklaşanların isteklerini, mümkün olduğunca yerine getirmeye çalışırız. Sevmeyenlere ise ilgisiz, duyarsız ve mesafeli davranırız.

Sizi sevenlere kul gibi hizmet ediniz. Sevmeyenlere yüz vermeyiniz, yüksekten bakınız. Bizi sevenlerin her isteğini yerine getirmeye çalışırız.

Sevmeyenlere ise o nasıl istiyorsa öyle davranırız. Kimseye gereğinden fazla kulluk etmek iyi değildir. Bu atasözümüzle beraber şuda söylenebilir, kapım çalana açık, çalmayana kapalı.

Beni sevdiğine inandığım kişi için yapamayacağım bir şey yok, iki tane demiyorum, ama sevilmediğimi fark edersem, kendimin üzerindeki saygımla saygı duyacağım. Bize sevgi ve saygı ile yaklaşanların isteklerini mümkün olduğunca yerine getirmeye çalışıyoruz. Onlardan hoşlanmayanlara ilgi, duyarsızlık ve mesafe olmadan davranıyoruz.

Seni sevenlere hizmetçi gibi hizmet et. Sevmeyenlerle yüzleşmeyin, yüksekliğe bakın. Bizi sevenlerin her talebini yerine getirmeye çalışıyoruz.

Nasıl istediklerini sevmeyenlere davranıyoruz. Kimseye gereğinden fazla hizmet etmek iyi değildir. Bu atasözümüzle söylenebilir, kapım çalmaya açık, çalmaya kapalı.

  • Sevenin kuluyum sevmeyenin sultanı atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Sevenin kuluyum sevmeyenin sultanı atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Sevenin kuluyum sevmeyenin sultanı atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Sevenin kuluyum sevmeyenin sultanı atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Sevenin kuluyum sevmeyenin sultanı atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Sevenin kuluyum sevmeyenin sultanı atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki S Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki S Harfi ile Başlayan Atasözleri