Su uyur düşman uyumaz

Kimi akar sular vardır ki sanki akmıyormuş, durgunmuş gibi görünür. Buna asla kanmamak gerekir. Çünkü durgun akan sular daha ziyade tehlikeli olanlardır, asıl akış ve hareket diptedir.

Düşman ise bundan daha tehlikelidir. Ona karşı her zaman çok dikkatli ve uyanık davranmak gerekir. Çünkü ne zaman harekete geçeceği, ne yapacağı belli olmaz.

Unutulmamalıdır ki, düşman fırsat düşkünüdür, fırsatı kollar. Düşmana karşı her zaman uyanık davranmak gerekir. Düşman olan kişiler sakin sakin dursalarda bu onların kötülükten vazgeçtikleri anlamını vermez.

Sakin sakin durarak karşılarındakilerin zayıf taraflarını kollarlar. En zayıf anını bulduklarındada hemen harekete geçip yapacakları fenalığın en kötüsünü yapmaya çalışırlar. Düşman düşmanlığından vazgeçmeyeceği için düşmanımıza karşı her an dikkatli ve uyanık bulunmamız gerekmektedir.

Durmadan akan suya uyuyor denilebilirde sesi çıkmayan, kıpırdamayan düşmana uyuyor denilemez. Fırsat beklemektedir. Durmadan akan ve düz bir ovada sanki duruyormuş gibi görünen suya uyuyor denilebilir.

Fakat sesi çıkmayan, kıpırdamayan düşmana uyuyor denilemez. Çünkü düşman, fırsat beklemektedir. İnsan düşmanına güvenmemelidir, ondan gelecek kötülüğe karşı hazırlıklı olmalıdır.

Akan veya durgun değil gibi görünen bazı akan sular var. Bunu asla kandırmamalısın. Durgun sular daha tehlikeli olduğu için, ana akış ve hareket en alttadır.

Düşman bundan daha tehlikelidir. Her zaman çok dikkatli ve dikkatli olmak gerekir. Çünkü ne zaman harekete geçeceği, ne yapılacağı açık değil.

Unutulmamalıdır ki düşmanın fırsata düşkün olduğu için fırsata bakar. Düşmana karşı daima tetikte olmak gerekir. Düşmanlar sakin kalsa bile, bu kötülükten vazgeçtikleri anlamına gelmez.

Sakin davranırlar ve zayıf yönlerine bakarlar. En zayıf anlarını bulduklarında, hemen harekete geçerler ve yapacakları en kötü şeyi yapmaya çalışırlar. Düşman düşmanlıktan vazgeçmeyeceğinden, düşmanımıza karşı her zaman dikkatli ve uyanık olmalıyız.

Ses çıkarmayan ve hareket etmeyen düşmana uyduğu söylenemez. Fırsat bekliyor. Sürekli akan suya uygun olduğu ve düz bir ovada duruyormuş gibi göründüğü söylenebilir.

Ancak, ses çıkarmayan veya hareket etmeyen düşmana uyduğu söylenemez. Çünkü düşman fırsat bekliyor. İnsan düşmanına güvenmemeli, ondan gelecek olan kötülüğe hazırlıklı olmalıdır.

  • Su uyur düşman uyumaz atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Su uyur düşman uyumaz atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Su uyur düşman uyumaz atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Su uyur düşman uyumaz atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Su uyur düşman uyumaz atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Su uyur düşman uyumaz atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki S Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki S Harfi ile Başlayan Atasözleri