Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz

Emeksiz, çabasız verim düşünülemez. Tarlasını gerektiği gibi sürmeyen, işleyip çapalamayan, gübresini zamanında vermeyen, sulayıp yabancı otlardan temizlemeyen kişinin tarladan ürün beklemeye hakkı yoktur. Hakkını vererek işini yapmayan, işinin gereklerini yerine getirmeyen kişi, o işten verimli bir sonuç alamaz.

Tarlasına hiç uğramayan, onu sürmeyen, çapalamayan, gübrelemeyen kimse ondan ürün bekleyemez. Tarlasını zamanında sürüp ekmeyen, gereken diğer işleri yapmayan kişi tarlasından iyi bir ürün alamaz. Bir iş yapılırken o işte emeği olmayan kimse, o işin sonuçlarından yararlanma hakkı olmaz.

Zahmetsiz, zahmetsiz verim düşünülemez. Tarlasını düzgün sürmeyen, işleyemeyen ve çapalamayan, gübresini zamanında vermeyen, sulamayan ve yabani otlardan temizleyen kişi, tarladan ekin beklemek hakkına sahip değildir. İşini hakkını vererek yapmayan ve işinin gereklerini yerine getirmeyen kişi bu işten etkili bir sonuç alamaz.

Sahaya hiç gelmemiş, araba kullanmayan, çapalamayan veya gübrelemeyen bir kimse ondan bir ürün bekleyemez. Alanını zamanında sürmeyen, diğer işi yapmayan, tarlasından iyi bir ürün alamaz. Bir iş yaparken, çalışma hakkı olmayan kişinin o işin sonuçlarından yararlanma hakkı yoktur.

  • Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki T Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki T Harfi ile Başlayan Atasözleri