Tatsız aşa tuz neylesin akılsız başa söz neylesin

Güzel hazırlanmamış, pişirilmemiş, kötü bir yemeğe tuz katmak fayda etmez. İşe yaramayan bir şeyide, küçük çabalar göstererek işe yarar bir duruma getirmek mümkün değildir. Bunun gibi, akılsız bir kişiyede ne denli öğüt verirseniz verin, olumlu bir sonuç alamazsınız.

Akılsız kişiyi sözle etkileyemezsiniz. İşe yaramayan nesneyi küçük çabalarla bir şeye benzetmek boş olduğu gibi aptal kişiyide sözle akıllandırmak olanaksızdır. Kötü malzemeyle pişirilmiş bir yemeğe tuz hiçbir lezzet katamaz.

İşe yaramayan bir nesneyi işe yarar hale getirmek boşuna bir çabadır. Aklını kullanamayan bir kişiyede ne denli doğru yol gösterilmeye çalışılırsa çalışılsın, hiçbir yarar sağlamaz. O kişi yine bildiğini okumaya, akılsızca işler yapmaya devam edecektir.

Kötü hazırlanmış, pişmemiş, kötü bir yiyeceğe tuz eklemek yararlı değildir. İşe yaramayan bir şeyde, küçük çabalar göstererek yararlı bir duruma sokmak mümkün değildir. Böyle akılsız bir kişiye ne kadar tavsiye verirseniz verin, olumlu bir sonuç alamazsınız.

Akılsız kişiyi kelimelerle etkileyemezsiniz. İşe yaramaz nesneyi az çabayla bir şeyle karşılaştırmak imkansızdır ve aptal kişiyi sözlü olarak haklı çıkarmak imkansızdır. Tuz, kötü malzemelerle pişirilen bir yemeğe herhangi bir lezzet katamaz.

Çalışmayan bir nesne yapmak nafile bir çabadır. Aklını kullanamayan bir insanda ne kadar doğru yol gösterilmeye çalışılsa da, herhangi bir fayda sağlamaz. Bu kişi bildiklerini okumaya ve akılsız bir iş yapmaya devam edecek.

  • Tatsız aşa tuz neylesin akılsız başa söz neylesin atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Tatsız aşa tuz neylesin akılsız başa söz neylesin atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Tatsız aşa tuz neylesin akılsız başa söz neylesin atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Tatsız aşa tuz neylesin akılsız başa söz neylesin atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Tatsız aşa tuz neylesin akılsız başa söz neylesin atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Tatsız aşa tuz neylesin akılsız başa söz neylesin atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki T Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki T Harfi ile Başlayan Atasözleri