Tembele iş buyur sana akıl öğretsin

İş görmeyi, çalışmayı sevmeyen, çaba göstermekten, sıkıntıdan kaçan kimse, kendisinden bir konuda yardım istendiğinde, yardım edeceği yerde çözüm yolları gösterir ve işten kaçmaya çalışır. Tembel, kendisine buyurulan işi yapmamak için ya onun yapılmasına ihtiyaç bulunmadığını söyler yada buyurulan biçimde değil, kendisinin işine gelen biçimde yapmayı önerir. Tembel yani çalışmayı sevmeyen kişiler, bir işi yapmamak için çeşitli bahaneler bulur.

Kendisine söylenen işi başka türlü yorumlayıp, bu yorum üstüne fikirler ileri sürerek o görevi yapmak istemezler veya kendisine önerilen işi kendi yararına uygun düşecek biçimde yapmayı önerirler. Tembel, kendisine buyurulan işi yapmamak için, ya onun yapılmasına gereklik bulunmadığını söyler, yada buyurulan biçimde değil, kendisinin işine gelen biçimde yapmayı önerir. Tembel, kendisine iş buyurulunca bu işi yapmamak için şöyle bir yol izler, ya onun yapılması gerek bulunmadığını söyler yada buyurulan biçimde değil, kendisinin işine gelen biçimde yapmayı önerir.

Tembel bir kişiye bir iş yapmasını söylediğiniz zaman, o işi yapmamak için çeşitli bahaneler bulur. İşin gereksiz olduğunu söyler. Hatta size o iş hakkında bazı çözüm yolları gösterir, akıl öğretir.

Çalışmak, çalışmak istemeyen, çaba ve beladan kaçmayan herkes, bir konuda yardım istendiğinde, yardım edeceği ve işten kaçmaya çalıştığı çözümleri gösterir. Lazy, kendisine emredilen işi yapmamak için yapılması gerekmediğini söyler ya da emrettiği gibi değil, işi için yaptığı gibi yapmayı önerir. Tembel, çalışmaktan hoşlanmayan insanlar, iş yapmamak için çeşitli bahaneler bulurlar.

Görevi kendisine anlatılan işi başka bir şekilde yorumlayarak, bu yorum hakkında fikir öne sürerek yapmak istemiyorlar ya da kendisine önerilen işi kendi yararına yapmayı öneriyorlar. İşi yapmamak için tembel ya ona gerek olmadığını söyler ya da emrettiği gibi değil, işini yaptığı gibi yapmayı önerir. Tembel bir iş teklif edildiğinde, bu işi yapmamak için bir yol izler, ya ona gerek olmadığını söyler ya da emredildiği gibi değil, kendi yolunda yapmayı önerir.

Tembel bir kişiye bir iş yapmasını söylediğinde, o işi yapmamak için çeşitli bahaneler bulur. İşin gereksiz olduğunu söylüyor. Hatta bu iş hakkında bazı çözümler gösterir ve nedenini öğretir.

  • Tembele iş buyur sana akıl öğretsin atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Tembele iş buyur sana akıl öğretsin atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Tembele iş buyur sana akıl öğretsin atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Tembele iş buyur sana akıl öğretsin atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Tembele iş buyur sana akıl öğretsin atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Tembele iş buyur sana akıl öğretsin atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki T Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki T Harfi ile Başlayan Atasözleri