Tuz ekmek hakkını bilmeyen kör olur

Birinin ekmek yedirip iyilik ettiği kimse, bütün bunlara karşılık üzerinde hakkı bulunan insana karşı nankörlük edip hıyanet içinde olursa başına türlü felaketler gelir. İyiliğini gördüğü, ekmeğini yediği kimseye karşı saygısızlık ve hainlik eden kişinin sonu iyi olmaz. Böyle kişileri Allah'da sevmez.

Halk böyle inanır, iyiliğini gördüğü, ekmeğini yediği kimseye karşı saygısızlık ve hainlik eden kişiyi Allahtanrıcezalandırır. İyilik bilmez, nankör kimseyi ne Allah sever, nede insanlar. İyiliğini gördüğü, ekmeğini yediği kimseye karşı saygısızlık ve hainlik eden kimse bunun cezasını ilgisizlik ve sevgisizlik ile çeker.

Toplumda yoksul ve kimsesizlere ekmek yedirip iyilik eden yardımsever insanlar vardır. Bazıları bu yardımın değerini anlayamazlar. İyilik gördüğü kimselere saygısızlık yaparlar.

Ekmek besleyen ve iyilik eden bir kişi içtenlik ve bunu yapma hakkına sahip olan kişiye karşı davranırsa, ona her türlü felaket gelir. İyiliği gören ve ekmeğini yiyen herkese saygısız ve hain olan kişi iyi bitmez. Allah'ta böyle insanları sevmez.

İnsanlar böyle inanır ve iyilik gördüğü ve ekmeğini yiyen herkese saygısız ve hain olan kişiyi Tanrıça eder. Ne iyi, nankör, ne Tanrı'yı ​​ne de insanları sever. İyilik gördüğüne, ekmeğini yiyen herkese saygısız ve hain olan herkes kayıtsızlık ve sevgisizlik tarafından cezalandırılır.

Toplumda yoksullara ve kimsesizlere ekmek besleyen hayırsever insanlar var. Diğerleri bu yardımın değerini takdir edemez. İyilik gördüklerine saygısızlık ediyorlar.

  • Tuz ekmek hakkını bilmeyen kör olur atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Tuz ekmek hakkını bilmeyen kör olur atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Tuz ekmek hakkını bilmeyen kör olur atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Tuz ekmek hakkını bilmeyen kör olur atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Tuz ekmek hakkını bilmeyen kör olur atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Tuz ekmek hakkını bilmeyen kör olur atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki T Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki T Harfi ile Başlayan Atasözleri