Ulu sözü dinlemeyen uluyakalır

Büyüklerin, erdemli kişilerin uzun tecrübelere dayanan sözlerine ve uyarılarına kulak asmayan kimse, türlü çıkmazlarla karşılaşır ve sonunda sızlanıp durur. Büyüklerin verdiği her öğüt yaşadıkları veya tanık oldukları bir olaya dayanır, bir büyüğün kulak ardı ettiğimiz sözünün önemini, başımız derde girip sızlanmaya başladığımız zaman anlarız. Her toplumun öncüsü olan bilgin, aydın, tecrübeli kimseler vardır.

Böyle kimselerin nasihat ve tavsiyelerini dikkate alanlar az hata yapar ve kısa sürede başarı elde ederler. Söz dinlemeyip kendi kafası doğrultusunda giden kimseler sonunda büyük zararlara uğrarlar. Sıkıntı ve dertten kurtulamazlar, sonunda pişman olurlar.

Tecrübeli kimselerin sözlerini dinlemeyip kendi kafası doğrultusunda giden kimseler sonunda büyük zararlara uğrarlar. Sıkıntı ve dertten kurtulamazlar. Büyük sözü dinlemeyen kimse, türlü türlü sıkıntılara düşer, sızlanır durur.

Uzun deneyime dayanan yetişkinlerin ve erdemli insanların sözlerine ve uyarılarına önem vermeyen herkes, her türlü ikilemle ve nihayetinde beyazlarla karşılaşır. Yaşlılar tarafından verilen her öğüt, yaşadıkları veya tanık oldukları bir olaya dayanmaktadır ve başımız belaya girdiğimizde görmezden geleceğimiz bir vaadin önemini anlıyoruz. Her toplumun öncüsü olan akademisyenler, aydınlar, deneyimli insanlar var.

Bu insanların tavsiyelerini ve tavsiyelerini düşünenler az hata yapar ve kısa sürede başarıya ulaşırlar. Sözlerini dinlemeyen ve kafalarıyla aynı hizada olmayan insanlar büyük zarar görür. Bela ve beladan kurtulamazlar, sonunda pişman olurlar.

Deneyimli insanların sözlerini dinlemeyen ve kendi başlarına paralel gidenler büyük kayıplara uğrayacaktır. Bela ve beladan kurtulamazlar. Büyük kelimeyi dinlemeyen herkes her türlü sıkıntıya girer ve sızlanmayı bırakır.

  • Ulu sözü dinlemeyen uluyakalır atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Ulu sözü dinlemeyen uluyakalır atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Ulu sözü dinlemeyen uluyakalır atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Ulu sözü dinlemeyen uluyakalır atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Ulu sözü dinlemeyen uluyakalır atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Ulu sözü dinlemeyen uluyakalır atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki U Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki U Harfi ile Başlayan Atasözleri