Vurmakda yiğitlik kaçmak da

Bir kavgada veya savaşta galip gelmek için tüm gücü kullanmak, gücün sınırlarını zorlayarak mücadele etmek gerekir. Ancak mağlubiyetin işaretleri görülünce, saldırıyı bırakıp savunmaya geçmek, hatta oradan uzaklaşmakda akıllıca ve zarar görmemek açısından faydalı bir durumdur. Bir çatışmada üstünlük sağlamak için olanca gücünü kullanmak, övülecek bir şeydir.

Yenilme tehlikesi belirince, telefat vermemek için uzaklaşmakda beğenilecek bir tutumdur. Savaş sırasında karşı tarafı yenmek için tüm gücün kullanılması doğru bir davranıştır. Kişinin gücünün tüm sınırlarını zorlayarak mücadele etmesi gerekir.

Fakat kişi yenileceğini anladığı zaman kalan gücünü boşa harcamamalı ve oradan uzaklaşmalıdır. Kişinin oradan kaçması korkaklık değil, bir savaş taktiğidir. Bir kavga veya savaşta hakim olmak için, tüm iktidarı kullanmak, iktidarın sınırlarını zorlayarak mücadele etmek gerekir.

Ancak, yenilgi belirtileri görüldüğünde, saldırıyı durdurmak ve savunmak ve hatta akıllı ve hasar görmekten kaçınmak için yararlı bir durumdur. Bir çatışmada üstünlük kazanmak için tüm gücünüzü kullanmak övülecek bir şeydir. Yenilgi tehlikesi ortaya çıktığında, vazgeçmemek için uzaklaşmak takdire şayan bir tavırdır.

Savaş sırasında diğer tarafı yenmek için tüm gücü kullanmak doğrudur. Kişi, gücünün tüm sınırlarını zorlayarak mücadele etmek zorundadır. Ancak kişi yenileceğini anladığında, kalan gücünü boşa harcamamalı ve uzaklaşmamalıdır.

Bir kişiden kaçmak bir korkaklık değil, savaş taktikleri.

  • Vurmakda yiğitlik kaçmak da atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Vurmakda yiğitlik kaçmak da atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Vurmakda yiğitlik kaçmak da atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Vurmakda yiğitlik kaçmak da atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Vurmakda yiğitlik kaçmak da atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Vurmakda yiğitlik kaçmak da atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki V Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki V Harfi ile Başlayan Atasözleri