Yenecek aş buğundan belli olur

Lezzetli yemek kokusundan kendisini belli eder. Kalitesiz ve bayat malzemelerden yapılan yemek kokusundan bellidir, çekici olmaz. Bir insanın bir işte başarılı olup olamayacağı, ilerleyip ilerleyemeyeceği daha ilk girişimlerinden belli olur.

Kişinin o işi ciddiye alıp almaması, ilerideki durumuna ilişkin bir fikir verebilir. Adam olacak çocuğun bokundan belli olması gibi, yenecek yemekte kokusundan kendisini belli eder. Kötü ve ucuz malzemeler ile yapılan yemek kokusunda bunu barındırır, insanları cezbetmez.

Aksi durumda ise sonuç tam tersidir. Ayrıca bu atasözümüz her alaka için kurgulanabilir. Yapılacak işin doğru gözükmesi, insanların temiz olması veya okuyacak çocuğun ders çalışması gibi bariz örnekler verilebilir.

Kendini lezzetli yemek kokusundan ortaya çıkarır. Kalitesiz ve bayat malzemelerden yapılan yiyecek kokusundan bellidir, çekici değildir. Bir kişinin bir işte başarılı olup olamayacağı, ilk denemelerinden netleşir.

Kişinin bu işi ciddiye alıp almayacağı gelecekteki durumu hakkında bir fikir verebilir. Tıpkı bir erkeğin pisliği olacak çocuğun apaçık olduğu gibi, kendisini yenecek yiyeceklerin kokusundan ortaya çıkarır. Bunu kötü ve ucuz malzemelerle yapılan yiyecek kokusunda içerir, insanları çekmez.

Aksi takdirde sonuç tam tersidir. Ayrıca, bu atasözü her alaka için düzenlenebilir. Doğru yapılması gereken işler, temiz olan insanlar veya çalışılacak çocuk gibi belirgin örnekler verilebilir.

  • Yenecek aş buğundan belli olur atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Yenecek aş buğundan belli olur atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Yenecek aş buğundan belli olur atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Yenecek aş buğundan belli olur atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Yenecek aş buğundan belli olur atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Yenecek aş buğundan belli olur atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki Y Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki Y Harfi ile Başlayan Atasözleri