Zırva tevil götürmez

Saçma sapan, boş, anlamsız olan bir düşünceyi açıklamaya, yorumlamaya, savunmaya ve haklı göstermeye kalkışmak son derece yanlıştır. Saçma olan bir düşünceyi döndürme, çevirme yolu ile savunmaya kalkışanlara söylenen bir söz. Tevil ad söylediği bir sözü yada yaptığı bir davranışı, görünür anlamından çekinip, başka bir anlamdaymış gibi göstermeye çalışma.

Saçma sapan, boş, anlamsız olan bir düşünceyi açıklamaya, yorumlamaya, savunmaya ve haklı göstermeye kalkışmak son derece yanlıştır, hatalı bir davranıştır. Tevil, bir söz veya davranışı görünür anlamından başka bir anlamda kabul etme. Saçma sözne denli akla yatacak bir anlamla yorumlanmak istenirse istensinniteliğini değiştirmez.

Saçma ve tutarsız söz ne kadar akla yatkın hale getirilmeye, ne denli yorumlanmaya çalışılırsa çalışılsın, niteliğini değiştirmez, neyse öyle kalır. Saçma olan bir düşünceyi savunmak için yorumlara girişmek yararsızdır. Saçma, boş, anlamsız bir düşünceyi açıklamaya, yorumlamaya, savunmaya ve haklı göstermeye çalışmak son derece yanlıştır.

Saçma bir fikri çevirerek savunmaya çalışanlara söylenen bir kelime. Tevil, sanki farklı bir anlamdaymış gibi bir isim yaptığı bir kelimeyi veya davranışı göstermekten korkmuyor. Saçma, boş, anlamsız bir düşünceyi açıklamaya, yorumlamaya, savunmaya ve haklı göstermeye çalışmak son derece yanlıştır, yanlış bir davranıştır.

Tevil, bir kelimeyi veya davranışı görünür anlamından başka bir anlamda kabul eder. Bu noktaya saçma bir anlamla yorumlanmak istenirse, istenen kaliteyi değiştirmez. Ne kadar aldatıcı ve tutarsız yorumlanmaya ve yorumlanmaya çalışılsa da, kalitesini değiştirmez, kalır.

Saçma bir düşünceyi savunmak için yorum yapmaya çalışmak yararsızdır.

  • Zırva tevil götürmez atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Zırva tevil götürmez atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Zırva tevil götürmez atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Zırva tevil götürmez atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Zırva tevil götürmez atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Zırva tevil götürmez atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki Z Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki Z Harfi ile Başlayan Atasözleri