Zemheriden sonra ekilen darıdan kocasından sonra kalkan karıdan hayır gelmez

Vakti ve zamanında doğru şekilde yapılmayan hiçbir işten ve bu işi yapan kişiden hayır gelmez. İnsanlar karşısındaki kişileri seçerken, kendisine önem veren ve onun için yaptıklarını zamanında hesaplayarak uygulayan kişileri tercih etmelidir. Doğru insanlar, nitelikli insanların hayatlarında çok daha doğru şeyler yapmasına yardımcı olur.

Zemheri, kışın en şiddetli zamanı, kara kış. Zemheri kelime anlamı ile ayaz, dondurucu soğuklar anlamına gelen bir gün dönümüdür. Bu soğuklarda veya bu soğuklardan sonra ekilen tohum toprakta çürür, tutmaz, hiçbir verim alınamaz.

Tıpkı kocasından sonra kalkan, onu uğurlamayan, gönlünü almayan duyarsız bir eş gibi. Bu atasözü genellikle evine sahip çıkmayan, görevlerini tam anlamıyla yerine getiremeyen evli kadınlar için söylenir. Türk kültüründe ve geleneklerinde bu tip bir davranışa yer yoktur, tahammül edilemez bir durumdur.

Hayır, zamanında ve zamanında doğru yapılmayan herhangi bir işten ve bunu yapan kişiden gelmeyecektir. İnsanların önünde insanları seçerken, onları önemseyen insanları tercih etmeli ve eylemlerini zamanında hesaplayarak onları uygulamalıdırlar. Doğru insanlar, nitelikli insanların hayatlarında çok daha doğru şeyler yapmalarına yardımcı olur.

Zemheri, kışın en şiddetli zamanı, kara kış. Zemheri tam anlamıyla soğuk, dondurucu sıcaklıklar anlamına gelen bir gündönümüdür. Bu soğuk algınlarında ekilen tohumlar veya bu soğuk algınlığı toprakta çürümeden sonra tutmaz, verim elde edilemez.

Tıpkı kocasından sonra hava alan, onu görmeyen, kalbini almayan duyarsız bir eş gibi. Bu atasözü genellikle evlerine bakmayan ve görevlerini tam olarak yerine getiremeyen evli kadınlar için söylenir. Türk kültüründe ve geleneklerinde bu tür davranışlara yer yoktur, tahammül edilemez.

  • Zemheriden sonra ekilen darıdan kocasından sonra kalkan karıdan hayır gelmez atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Zemheriden sonra ekilen darıdan kocasından sonra kalkan karıdan hayır gelmez atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Zemheriden sonra ekilen darıdan kocasından sonra kalkan karıdan hayır gelmez atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Zemheriden sonra ekilen darıdan kocasından sonra kalkan karıdan hayır gelmez atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Zemheriden sonra ekilen darıdan kocasından sonra kalkan karıdan hayır gelmez atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Zemheriden sonra ekilen darıdan kocasından sonra kalkan karıdan hayır gelmez atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki Z Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki Z Harfi ile Başlayan Atasözleri