Zengin adam elindeki kendine yeten adamdır

İnsanın elindekilerle yetinebilmesi erdemdir. Açgözlü insanlar ellerine ne kadar mal, mülk geçsede bununla yetinmezler, hep daha fazla olsun diye çabalarlar. Ancak imkanları kısıtlı olsa bile kanaatkar davranan, ayağını yorganına göre uzatan kişinin gönül zenginliği, iç huzuru daha fazladır.

Bazı insanlar dünya değerlerini para ile ölçer, ona göre davranır. Bazı erdemli insanlar ise elindeki değerleri kullanarak en iyisini yapacak şekilde davranır. Kendisinde daha çok imkan olan ile olmayan insanların yapmak istediği uygulama veya yaşamak istediği hayatlar ellerindekilerin kıymeti ile değil, o kıymetleri ne kadar doğru kullandığı ile ölçülür.

Akıllı ve zeki insanlar küçük varlıklar ile çok büyük değerleri ortaya çıkarabilirken, dünya malının getirdiği güce inanan bilinçsiz insanlar ise o kadar şanslı olmayabilir. Kişinin sahip olduğu şeyden memnun olması bir erdemdir. Açgözlü insanlar, ne kadar mal ve mülk alırlarsa alsınlar, her zaman daha fazlasını elde etmeye çalışırlar.

Ancak, olasılıklar sınırlı olsa bile, sakin bir şekilde hareket eden ve yorganına göre ayaklarını uzatan kişinin daha fazla zenginliği ve huzuru vardır. Bazı insanlar dünya değerlerini para ile ölçer ve buna göre hareket eder. Bazı erdemli insanlar ise sahip oldukları değerleri kullanarak en iyisini yapabilecekleri şekilde davranırlar.

Kendi başlarına yapmak veya yaşamak istedikleri yaşamları olmayan ya da yaşamak istedikleri insanların sahip oldukları uygulama, ellerinin değerine göre değil, bu varlıkları ne kadar doğru kullandıklarına göre ölçülür. Akıllı ve zeki insanlar küçük varlıklarla büyük değerler getirebilirken, dünya mallarının gücüne inanan bilinçsiz insanlar bu kadar şanslı olmayabilir.

  • Zengin adam elindeki kendine yeten adamdır atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Zengin adam elindeki kendine yeten adamdır atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Zengin adam elindeki kendine yeten adamdır atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Zengin adam elindeki kendine yeten adamdır atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Zengin adam elindeki kendine yeten adamdır atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Zengin adam elindeki kendine yeten adamdır atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki Z Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki Z Harfi ile Başlayan Atasözleri