Zenginin ayakucunda uyuyacağına fakirin başucunda uyu

Sana değer vermeyen, küçümseyen, aşağılayan zengin ve varlıklı kimselerle olmaktansa, sana değer veren, önemseyen, saygı duyan fakir ve yoksul kimselerle olman daha mutluluk ve huzur vericidir. Dünya malına hevesli, kişiler arasında iktidarı olmayan insanlar, malı ve parası olan insanların oyuncağı olurlar. Şu dünyada onur ve gurur için yaşayan nitelikli insanlar gibi belli bir kişilik değerine ulaşmak yerine, niteliksiz ancak zengin insanların ayakçısı olan hırslı kişiler her zaman aynı durumda yaşamaya mahkumdur.

İstisnai bir durum ile güçlü mal varlığını yakalayan kullanılmış insanlar ise, elindekinin değerini anlamadan her şeyini kaybedecektir. Size değer vermeyen, küçümseyen veya aşağılayan zengin ve varlıklı insanlardan ziyade, size değer veren, bakım veren ve saygı duyan fakir ve fakir insanlarla birlikte olmak daha mutlu ve huzurludur. Dünya ürünleri konusunda hevesli olan ve insanlar arasında gücü olmayan insanlar mal ve para sahibi insanların oyuncakları haline gelirler.

Dünyada haysiyet ve gururla yaşayan nitelikli insanlar gibi belirli bir kişilik değerine ulaşmak yerine, vasıfsız ama zengin insanların ayakları olan hırslı insanlar her zaman aynı durumda yaşamaya mahkumdurlar. İstisnai bir durumla güçlü varlıkları yakalayan kullanılmış insanlar sahip olduklarının değerini anlamadan her şeyi kaybeder.

  • Zenginin ayakucunda uyuyacağına fakirin başucunda uyu atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Zenginin ayakucunda uyuyacağına fakirin başucunda uyu atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Zenginin ayakucunda uyuyacağına fakirin başucunda uyu atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Zenginin ayakucunda uyuyacağına fakirin başucunda uyu atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Zenginin ayakucunda uyuyacağına fakirin başucunda uyu atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Zenginin ayakucunda uyuyacağına fakirin başucunda uyu atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki Z Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki Z Harfi ile Başlayan Atasözleri